Polaroid Go Generation 2 Recenze

Test Polaroid Go Generation 2

Polaroid Go 2 je jeden z nejmenších a nejroztomilejších instantních fotoaparátů, ale tím výčet dobrých vlastností končí. Špatnou zprávou je, že kompatibilní film je poměrně malý, náchylný k nepředvídatelným barvám a expozici a dražší než konkurenční formáty. Když k tomu připočteme plastový objektiv, který má problémy s protisvětlem, slabý blesk, který neosvětluje správně focenou scénu, a poměrně neuspokojivou výdrž baterie, získáme fotoaparát, který je sice hezký na pohled, ale jeho používání není žádný zázraj. Oproti původnímu Polaroidu Go se nejedná o žádný velký pokrok, i když alespoň stojí o něco méně. Pokud hledáte cenově dostupný instantní fotoaparát, mnohem lépe uděláte, když si vyberete naši volbu redakce, Fujifilm Instax Mini 12 (recenzi aktuálně připravujeme), a to díky vynikající kvalitě tisku a nižším provozním nákladům.

PRO:

PROTI:

  Specifikace Polaroid Go Generation 2

  • Rozměry                                             8,4 × 10,4 × 6,0 cm
  • Hmotnost                                           0,24 kg
  • Typ                                                        Analogový
  • Formát paměťové karty               Polaroid Go
  • Typ baterie                                         Interní
  • Ekvivalent 35 mm (širokoúhlý)  34 mm
  • Typ hledáčku                                    Optický
  • Konektivita                                        USB-C

Nejlepší vlastností je hravý design

Polaroid Go Generation 2 vypadá velmi podobně jako předchozí model, takže je od sebe nerozeznáte, aniž byste se podívali na nabíjecí port USB na boku. Původní Polaroid Go má konektor micro USB, zatímco Go 2 používá USB-C. S rozměry 3,3 × 4,1 × 2,4 palce (v. h. d.) a hmotností 0,24 kg, je Go 2 přibližně stejně velký jako jeho předchůdce.

Recenze Polaroid Go Generation 2

Estetika ve stylu 90. let spolu s kompaktním designem, přispívá k vizuální přitažlivosti. K testu jsem obdržel model Polaroid Go 2 v modré barvě, ale můžete si jej pořídit také v barvě bílé, červené, nebo černé. Všechny varianty obsahují ikonické logo Polaroid s duhovým pruhem spolu s jasně červeným tlačítkem spouště. Přepínač blesku se nachází hned vlevo, zatímco tlačítko napájení je na šikmé zadní straně vedle displeje počítadla filmů. Dvířka pro film se nacházejí na spodní straně fotoaparátu a obsahují sadu šipek, které pomáhají správně vložit kazety s filmem.

Polaroid Go 2 slibuje jednoduché ovládání a do značné míry to také splňuje. Objektiv pokrývá středně široký úhel záběru (přibližně 34 mm v přepočtu na full-frame) s pevným zaostřením a plně automatickou expozicí. Jedná se o skutečný fotoaparát typu „namiř a foť“, protože není třeba upravovat nastavení expozice. To však nepovažuji za úplně dobrou věc. Při testování se mi často stávalo, že měřič okolního světla fotoaparátu Go 2, špatně vyhodnotil scénu a expozice byla buď příliš tmavá, nebo příliš světlá. Fuji Instax Mini 12 také nemá možnost nastavení expozice, ale světlo odhaduje lépe. Modely s bohatými funkcemi, jako je např. Instax Mini 99, obsahují nastavení expozice, takže můžete pořídit kvalitní snímky scén v protisvětle i při smíšeném osvětlení.

Máte možnost vypnout blesk, ale to je dobrý nápad pouze při velmi jasném světle, protože objektiv má slabou clonu f/9. Nicméně když jsem fotoaparát zkoušel za ranního světla, vestavěný blesk stejně moc nepomohl. Také jsem si všiml, že měl problém poskytnout dostatečnou světelnost pro scénu stěny orchidejí, která byla osvětlena zezadu. Oproti tomu Instax Mini 99 neměl se zachycením této scény, za stejných světelných podmínek, žádný problém.

Optický hledáček vám pomůže s rámováním fotografií. Hledáček je slušně velký a jasný, takže byste měli mít dobrou představu o záběru. Jeho vnější strana má obousměrnou zrcadlovou úpravu, takže při pořizování selfie můžete na jeho povrchu vidět i svůj odraz. Nevýhodou je, že hledáček může zachytit a zobrazit odrazy jako tzv. „obrácené duchy“, když jste za objektivem. Nepovažuji to však za velký problém, protože jsem si jich všiml pouze tehdy, když jsem fotoaparát zkoušel za jasného dne v prostoru se spoustou oken. Přesto je to problém, kterému se Polaroid mohl vyhnout tím, že by se rozhodl pro speciální selfie zrcátko.

Fotoaparát Go 2 nabízí samospoušť pro skupinové snímky, i když pro takové scénáře je třeba najít rovný povrch, protože fotoaparát nemá stativovou patici. Podporuje také dvojí expozici, stačí lehce klepnout na tlačítko blesku a kontrolka počítadla filmu blikne číslicí „1“, což signalizuje, že je fotoaparát v režimu dvojí expozice. V tomto režimu fotoaparát po každé druhé fotografii vysune a vyvolá film, takže jej můžete kreativně využít k pořízení dvou snímků na jednom filmu. Pokud chcete být opravdu kreativní, můžete pořídit i tři, nebo více snímků najednou. Stačí po prvním snímku vypnout napájení a po opětovném zapnutí fotoaparátu, znovu spustit proces dvojité expozice. To je jedna z výhod oproti fotoaparátu Fuji Instax Mini 12, který dvojí expozici neumí vůbec.

Vestavěná baterie se nabíjí přes USB-C. Polaroid slibuje 120 snímků na jedno nabití, ale tolik jsem jich za dobu, co jsem fotoaparát používal, nezískal. Kontrolka nabití baterie se při nízkém stavu energie rozsvítí červeně a toto upozornění jsem začal vidět po vyfocení čtyř balíčků filmů (32 snímků).

Film do Polaroidu Go je malý a trochu nepředvídatelný

Okouzlující, kompaktní vzhled Polaroidu Go 2 vás možná zaujme, ale tento design má vliv na kvalitu obrazu při výtisku fotografií. Jejich rozměry jsou 6,6 × 5,3 cm (V. Š.), ale bílý rámeček (který je obzvláště silný ve spodní části) má za následek, že obrazová plocha je poměrně malá.

Tlustý okraj instantní fotografie má svůj důvod a není to jen proto, abyste si mohli napsat poznámku na spodní stranu: Polaroid (a další) instantní filmy musí být přizpůsobeny místu, kde fotoaparáty uchovávají chemikálie pro vyvolání snímku. Když se film vysune z fotoaparátu, válečky vytlačí chemické látky na plochu snímku a vytvoří fotografii.

Původní fotoaparáty Polaroid Go a Go Generation 2 jsou jediné, které s tímto filmem fungují. Každá kazeta Go pojme osm fotografií. Instantní fotoaparáty Polaroid z jiné řady, včetně modelů Now+ a i-2, používají pro srovnání film I-Type s klasickým, velkým, čtvercovým formátem snímků o velikosti 3,0 palce.

Podobné produkty:

Filmy Go i I-Type Polaroid jsou náročné na použití a poskytují nekonzistentní výsledky. Změna barev je skutečným problémem v chladných a horkých dnech a během počátečních fází dvacetiminutového vyvolávání je třeba film chránit před světlem. Jinak snímky ztratí kontrast. Fotoaparát Go 2 obsahuje neprůhlednou plastovou fólii, která zakryje snímek po vyjmutí z fotoaparátu, ale i tak je obtížné film chránit, když jej během vyvolávání přesouváte do kapsy, tašky, nebo jiného tmavého místa. Potřeba zastínit film je jedinečná pro moderní filmy Polaroid, které byly upraveny tak, aby vyhovovaly předpisům RoHS. U materiálů Fujifilm Instax, není podobná manipulace nutná.

Film Fujifilm Instax poskytuje ve většině situací přesnější barvy než film Polaroid Go a nestojí tolik. Například výše zmíněný Instax Mini 12 používá formát Mini s plochou 4,5 × 6,0 cm. Pokud dáváte přednost čtvercovému formátu, fotoaparát Fuji Instax SQ1 vytváří čtvercové snímky o velikosti 2,4 palce a cena jednoho snímku je nižší. Filmy Instax Mini a Square jsou k dispozici také v barevném nebo černobílém provedení, což znamená, že máte větší tvůrčí svobodu. Polaroid vyrábí jednu z mých nejoblíbenějších černobílých emulzí pro svůj plnoformátový film, takže je škoda, že ji nemáme i ve velikosti Go.

Těžko říct, zda jsou problémy s obrazem u modelu Go 2 způsobeny malou plochou tiskového obrazu, nízkou věrností barev, slabým bleskem, nebo matným plastovým objektivem. Já to vidím na kombinaci všech výše uvedených příčin. Malá obrazová plocha snižuje působivost fotografií, častý barevný posun a odlesky způsobují nevzhledné expozice, slabý blesk znamená, že snímky jsou méně detailní, než byste mohli očekávat, a plastový objektiv vytváří měkké detaily a má tendenci kreslit nepěkné odlesky v protisvětlu. Z tohoto fotoaparátu je příliš obtížné dostat dobrou fotografii, což by se u základního instantního přístroje s jedním tlačítkem, který při každém klepnutí na spoušť stojí peníze, stávat nemělo.

Roztomilé a levné, ale nestojí to za to

Naše rada pro nákup fotoaparátu Polaroid Go 2 se oproti původnímu modelu nezměnily: Neplýtvejte penězi. Design fotoaparátu je možná přitažlivý, ale jeho snímky prostě ne. Snímky jsou malé a ve špatném světle špatně exponované. Film Go je také mnohem dražší, než by měl být. Případným zájemcům vřele doporučujeme pořídit si raději fotoaparát Instax Mini 12, s nímž lze snáze pořizovat lepší snímky. Mezitím, pokud chcete pořizovat snímky čtvercového formátu, nebo mít větší kontrolu nad expozicí, Instax SQ1 a Mini 99 jsou rovněž skvělou volbou.

Podtrženo, sečteno

Polaroid Go Generation 2 je malý instantní fotoaparát s retro nádechem, ale jeho neuspokojivá kvalita fotografií a vysoké náklady na film vám radost dělat nebudou.

Nezmeškejte žádnou novinku

Přihlaste se k odběru pravidelných newsletterů, ve kterých vám přinášíme exkluzivní recenze a inspirativní články o vašich oblíbených produktech.

Miroslav Karát se věnuje technologickým novinkám již více než deset let. Začínal jako recenzent mobilních telefonů a postupně se vypracoval na experta v oblasti nositelné elektroniky. Jeho články se zaměřují převážně na nejnovější trendy ve smartphonech, chytrých hodinkách a fitness trackerech. Jan je známý svými podrobnými recenzemi, které často zahrnují testy výkonu, baterie a kvality fotografií.

5 2 votes
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podělte se s námi o váš názor, prosím, přidejte komentář.x