
Apple iPhone 15 Pro Max se na první pohled takřka neliší od jeho předchozího modelu, má ale větší sílu, než se může zdát. Na základě lehčí konstrukce, rychlejšího CPU, užitečného akčního tlačítka a schopného softwaru je iPhone 15 Pro Max tím nejlepším co si v současnosti můžete pořídit. Přechod, ze starého proprietárního portu Lightning společnosti Apple na standardní USB-C, se může zdát opožděný, ale rozšiřuje možnosti iPhonu více způsoby, než si dokážete představit. Když k tomu připočteme vynikající výdrž baterie, větší rozsah zoomu fotoaparátu a větší základní úložiště než u menšího iPhonu 15 Pro, je jasné, že iPhone 15 Pro Max je nejlepším iPhonem pro seriózní tvůrce a náročné uživatele a také vítězem naší redakční volby.
iPhone 15 Pro Max představuje největší změnu designu telefonu od řady iPhone 12 z roku 2020, ne že by to bylo hned poznat. Z dálky vypadá 15 Pro Max úplně stejně jako 14 Pro Max, 13 Pro Max a 12 Pro Max. Při bližším pohledu však můžete vidět nejrůznější změny.
Začněme novým tvarem a materiálem rámu. Zmizely přísné úhly a nerezová ocel z modelu 14 Pro Max, ve prospěch mírně zaoblených hran a titanu. Apple tvrdí, že titan je pevnější a lehčí. To první jsme netestovali, ale to druhé je určitě pravda. Model 15 Pro Max váží 221 gramů, což je výrazně méně než 240 gramů u modelu 14 Pro Max. To se nemusí zdát mnoho, a přesto je rozdíl v reálném světě markantní. iPhone 15 Pro Max je také menší než jeho předchůdce, i když jen o málo – jeho rozměry jsou 6,29 × 3,02 × 0,32 palce (VD) oproti 6,33 × 3,05 × 0,31 palce. Zaoblené hrany a menší a lehčí hardware společně skutečně zlepšují zážitek z držení a používání telefonu.
Pro srovnání: iPhone 15 Pro váží 187 gramů a měří 5,77 × 2,78 × 0,32 palce. iPhone 15 Plus váží 201 gramů a měří o 0,01 palce více a více než 15 Pro Max. Samsung Galaxy S23 Ultra, nejlepší konkurenční zařízení se systémem Android, má hmotnost 233 gramů a rozměry 6,43 × 3,07 × 0,35 palce, takže je větší a těžší než nejnovější zařízení od společnosti Apple. Letos jsou modely iPhone Pro nabízeny v barvách Black Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium nebo White Titanium.
Výbava a povrchová úprava iPhonu 15 Pro Max je tak dobrá, že je u žádného jiného výrobce chytrých telefonů nenajdete. Titan má jemnou strukturu a je spíše matný, oproti lesklé leštěné nerezové oceli dřívějších modelů, i když v některých případech mohou jeho barvu zašpinit otisky prstů. Apple nadále používá svůj keramický štít pro přední sklo a texturované matné sklo pro zadní stranu. Tvrdí, že jsou odolnější než většina ostatních typů skel pro chytré telefony. Konkurenti iPhonu, jako je řada Galaxy S a Pixel, používají skla Corning Gorilla Glass Victus, nebo Victus+. iPhone 15 Pro Max splňuje stupeň krytí IP68 pro ochranu proti prachu a vodě, což je u vlajkové lodi s vysokou cenou očekávaná vlastnost. Znamená to, že rychlé ponoření do bazénu, nebo potoka nebude pro váš drahocenný telefon znamenat katastrofu, a pokud se ušpiní, můžete ho dokonce opláchnout. (Samozřejmě vám raději doporučujeme používat ochranné pouzdro pro každý telefon, který stojí tolik peněz).
Dvě z největších hardwarových změn se nacházejí na vnějších hranách telefonu. Nejprve si všimneme, že kombinované tlačítko pro zapnutí/uzamčení obrazovky je na svém obvyklém místě na pravé hraně telefonu. Toto tlačítko má perfektní zdvih a zpětnou vazbu. Totéž platí pro samostatná tlačítka hlasitosti, která jsou umístěna na levé hraně. V čem se liší? Zmizel přepínač vyzvánění na levé hraně a také port Lightning na spodní straně.
Apple letos vylepšil iPhony Pro o tlačítko Action, které nahrazuje přepínač vyzvánění. Ve výchozím nastavení tlačítko Action stále ovládá vyzvánění a dlouhým stisknutím přepíná telefon mezi tichým a vyzváněcím režimem. Po vzoru svých konkurentů se systémem Android, však Apple umožňuje majitelům iPhonů Pro přizpůsobit si činnost, kterou toto tlačítko vykonává. Můžete jej nastavit tak, aby provádělo řadu funkcí, včetně spuštění fotoaparátu, zapnutí svítilny, zachycení hlasové poznámky, nastavení režimu ostření, zapnutí lupy, přepnutí funkce zpřístupnění, nebo zapnutí vlastní zkratky. Tato poslední možnost skutečně otevírá dveře kreativnímu využití. Pomocí nástroje Apple Shortcuts můžete například tlačítkem Action otevřít garážová vrata nebo zapnout/vypnout zařízení chytré domácnosti, například světla. Bez problémů jsem ho nastavil tak, aby spustilo Shazam a já se mohl dozvědět název přehrávané hudby z rádia. Tady se fantazii meze nekladou. Jedinou nevýhodou je, že tlačítko je vzhledem ke své vysoké poloze na levém okraji poněkud nepohodlně dosažitelné.
Když se podíváte na spodní hranu některého ze zařízení iPhone 15, uvidíte místo starého portu Lightning, port USB-C. Apple byl k této změně částečně donucen kvůli nařízení EU, aby se všechny smartphony (a další vybraná zařízení) nabíjely stejným kabelem. Cílem je usnadnit život spotřebitelům a také snížit množství elektronického odpadu. Ať tak či onak, iPhone 15 má nyní port USB-C, který umí nejrůznější věci.
Nabíjení můžete posílat i opačným směrem, takže iPhonem můžete napájet třeba AirPods Pro, nebo Apple Watch Series 9. Modely 15 Pro Max a 15 Pro mohou port využít i k odesílání videa ve formátu 4K60 ProRes z iPhonu přímo na externí SSD. To je pro některé typy tvůrců obrovská výhoda. K iPhonu můžete také připojit vstupní zařízení, jako jsou kamery a mikrofony, a pořizovat tak zvukový záznam, a také se můžete připojit přímo k displejům 4K60 HDR pro zrcadlení displeje iPhonu při sledování filmů nebo hraní her.
Ačkoli pro starší modely iPhonu existuje spousta příslušenství na bázi Lightning, počet příslušenství USB-C, které je nyní kompatibilní s řadou iPhone 15, je již také solidní. Oba modely 15 Pro podporují specifikaci USB-C 3 Gen 2, což znamená vyšší rychlost přenosu dat (až 10 Gb/s) oproti USB-C 2.0 podporované modely iPhone 15 (bez specifikace Pro), které je omezeno na 480 Mb/s. Nezapomínejme však, že telefony se systémem Android používají USB-C již řadu let.
I když je iPhone 15 Pro Max stále zaměnitelným iPhonem a jeho vylepšení se na papíře nezdají být významná, konečný výsledek změny materiálů, tlačítek a portů, kterou Apple provedl, bude mít na majitele iPhonů trvalý a pozitivní dopad.
Apple letos nepřinesl žádné výrazné vylepšení displejů řady Pro. Zatímco základní iPhony 15 a 15 Plus přišly o horní výřez a získaly přístup k Dynamickému ostrovu, oba modely Pro přenášejí většinu funkcí z předchozí generace. Jedinou hodnotnou změnou je to, co neuvidíte: Apple snížil tloušťku rámečků o zlomek milimetru po celém obvodu. To znamená menší černý rámeček kolem obrazovky a právě díky tomu jsou modely 15 Pro o něco menší než jejich předchůdci 14 Pro.
Displej telefonu Super Retina XDR má úhlopříčku 6,7 palce a hustotu 460 ppi s rozlišením 2796 × 1290 pixelů. Menší model 15 Pro má 6,1palcový displej s rozlišením 2 556 × 1 179 pixelů při stejné hustotě 460 ppi. Obrazovka podporuje technologii ProMotion společnosti Apple, což je zjednodušeně řečeno, adaptivní obnovovací frekvence, která se pohybuje od 1 Hz do 120 Hz. Díky tomu je posouvání při používání telefonu plynulejší. Podporuje také automatické vyvážení bílé True Tone, které odpovídá okolnímu světlu, a pokrývá celý barevný gamut P3 pro široké barevné spektrum. Kontrastní poměr zůstává 2 000 000:1 a jas se přenáší na max. 1 000 nitů (typický), 1 600 nitů (HDR peak) a 2 000 nitů (outdoor peak). Díky tomu se telefon skvěle hodí pro sledování filmů a pro použití venku za jasného slunečního světla. Neměl jsem problém vidět na obrazovku ani v těch nejnáročnějších světelných podmínkách.
Pro srovnání, Samsung Galaxy S23 Ultra má 6,8palcový displej Dynamic AMOLED 2x Infinity-O s frekvencí 120 Hz, rozlišením 3 088 × 1 440 pixelů a hustotou pixelů 501 ppi. Google Pixel 7 Pro má 6,7palcový panel OLED s rozlišením 3 210 × 1 440 pixelů a o něco vyšší hustotou pixelů 512ppi. iPhone 15 Plus má stejnou velikost a rozlišení obrazovky jako Pro Max, ale přichází o vysokou obnovovací frekvenci a always-on displej.
Když už jsme u toho, Apple toho pro zlepšení dynamického ostrova a always-on displeje modelů Pro moc neudělal. Přesto nyní více aplikací podporuje akce Dynamic Island, například Uber a více aplikací podporuje widgety na domovské obrazovce, například Lyft a YouTube Music.
Dynamický ostrov obsahuje fotoaparát směřující k uživateli a modul pro identifikaci obličeje. Nástroj pro odemykání obličejem je jedinou možností biometrického zabezpečení, kterou iPhone nabízí, a patří k nejlepším ve své třídě. Při odemykání telefonu za různých světelných podmínek funguje rychle a konzistentně. Dokonce dokáže zohlednit i změny vzhledu obličeje, jako jsou brýle, klobouky, obličejové masky a vousy. Většina telefonů se systémem Android spoléhá na biometrické čtečky otisků prstů, včetně S23 Ultra i Pixelu 7 Pro.
Společnost Apple každoročně uvádí na trh nový procesor spolu s iPhony. Letos se jmenuje A17 Pro, což je změna v pojmenování oproti loňskému A16 Bionic. Tento nový čip spoléhá na 3nm proces a má šestijádrovou architekturu se dvěma výkonnými a čtyřmi úspornými jádry, která jsou podle Applu o 10 % rychlejší než u modelu A16. Apple neuvádí taktovací frekvence, ale benchmarkové aplikace naznačují, že nejvyšší jádro má rychlost 3,77 GHz. A17 Pro je také vybaven zcela novým šestijádrovým GPU, které je o 20 % rychlejší než A16, a 16jádrovým Neural Enginem, který je dvakrát rychlejší v úlohách strojového učení. Apple tvrdí, že A17 Pro by měl přinést zásadní zlepšení výkonu v mobilních hrách, například díky hardwarově akcelerovanému ray tracingu. Díky tomuto čipu jsou také možné některé špičkové funkce telefonu, jako je displej ProMotion, dekodér AV1 a vysokorychlostní USB.
iPhone 15 Pro Max se nabízí ve variantách s 256 GB, 512 GB a 1 TB úložištěm. Apple z řady Max vyřadil 128GB model (čímž zvýšil základní cenu řady Pro Max o 100 dolarů), ale tato možnost zůstává u menšího modelu 15 Pro. Apple nezveřejňuje množství paměti RAM v iPhonech, ale náš testovací model má podle benchmarkových aplikací 8 GB. Tyto velikosti úložiště odpovídají konkurenčním zařízením, stejně jako základní množství paměti RAM. Některé špičkové telefony s Androidem jsou vybaveny 12 GB nebo dokonce i 16 GB RAM, ale iOS nevyžaduje ke svému chodu tolik paměti jako Android, takže 8 GB by mělo bohatě stačit. A naše zkušenost potvrzuje, že tomu tak opravdu je.
Srovnání benchmarků iPhonu s benchmarky Androidu sice není moc relevantní, ale i tak nám poskytuje určité vodítko, jak si iPhone 15 Pro Max vede ve srovnání se svými kolegy.
Podobné produkty:
Začneme-li testem Geekbench 6, který počítá výkon procesoru, iPhone 15 Pro Max dosáhl v testu s jedním jádrem 2 928 bodů a v testu s více jádry 7 268 bodů. To snadno překonává skóre iPhonu 14 Pro Max 1 874 a 5 445 bodů a Galaxy S23 Ultra 1 545 a 5 078 bodů. Pixel 7 Pro mezitím v porovnání dosáhl slabých 1 050 a 3 190 bodů. Galaxy běží na procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, zatímco Pixel na Tensoru G2.
Dále jsme spustili několik verzí testu GFXBench, který zahrnuje grafiku, včetně testů Aztécké ruiny, Manhattan a T-Rex. Zařízení Apple dosáhlo ve všech třech testech průměrné rychlosti 60 snímků za sekundu, zatímco Galaxy S23 Ultra běžel rychleji s 62 snímky za sekundu a iPhone 14 Pro Max běžel pomaleji s 54 snímky za sekundu. Pozoruhodné přitom je, že Apple se meziročně zlepšil o zhruba 11 %.
Spustili jsme také 3DMark, ve kterém telefon získal 3 634 bodů s průměrnou snímkovou frekvencí 22 snímků za sekundu. Podle žebříčku 3DMark telefon překonává asi 85 % ostatních zařízení, která tento benchmark použila, včetně 3 377 bodů iPhonu 14 Pro Max.
Pro test jsme měli přístup ke hře Resident Evil Village, která brzy zamíří do iOS a využívá výhod A17 Pro. Hra vypadá na displeji iPhonu 15 Pro Max fantasticky a běží plynule s konzistentní snímkovou frekvencí a bez trhání. Zejména osvětlení je velkolepé, ačkoli telefon byl po skončení hraní znatelně zahřátý.
Model 15 Pro Max si snadno poradil se všemi standardními aplikacemi, které najdete na mnoha iPhonech, včetně Safari, Mailu, Zpráv a fotoaparátu, a bez přestávky zvládl i profesionální aplikace jako GarageBand, Lightroom a iMovie.
Jednoduše řečeno, s iPhonem 15 Pro Max (ani s iPhonem 15 Pro, který používá stejný procesor) se nemusíte bát o výkon. Modely 15 Plus a 15 jsou kvůli rok starému čipu A16 Bionic o něco pomalejší.
Ostatní špičkové telefony prostě nemohou konkurovat baterii Pro Max. Apple velikost baterií iPhonu neuvádí, ale lithium-iontový napájecí článek má pravděpodobně kapacitu kolem 4 400 mAh, což je méně než kapacita 5 000 mAh mnoha premiérových telefonů se systémem Android. Apple zkrátka dokáže udělat více s menším množstvím a cestou drtí konkurenci.
Každý telefon podrobujeme stejnému testu vybití baterie: Nastavujeme maximální jas displeje a přes Wi-Fi streamujeme video z YouTube, dokud se baterie nevybije. Apple tvrdí, že 15 Pro Max vydrží při tomto scénáři streamovat video 25 hodin, ale my jsme naměřili 20 hodin a 15 minut. To je o 1,25 hodiny lepší výsledek než u loňského iPhonu 14 Pro Max, který dosáhl 19 hodin. Je to také lepší než výdrž baterie Galaxy S23 Ultra 13 hodin a 11 minut a Pixelu 7 Pro 10 hodin a 30 minut.
Pokud jde o reálné používání, telefon snadno vydrží 1,5 dne mezi nabitími, ne-li déle. Pokud chcete nebo potřebujete baterii, která vydrží, iPhone Pro Max si určitě pořiďte.
Co se týče nabíjení, iPhone oficiálně podporuje 20W kabelové nabíjení. Telefon se už nedodává s nabíječkou, ale je k němu dodáván kvalitní opletený kabel USB-C-USB-C. Naměřili jsme, že iPhone 15 Pro Max se s vysokorychlostní nabíječkou nabíjí rychlostí až 27 W a to je nejvyšší rychlost, kterou můžete očekávat. Konkurenční telefony se systémem Android se nabíjejí rychleji, například S23 Ultra 45 W a OnePlus 11 5G 80 W.
V našich testech dosáhla baterie 15 Pro Max 50% nabití z 0 % za 33 minut, což je jen o málo méně než 30 minut, které uvádí Apple. Plné nabití trvalo blíže k 85 minutám, tedy o několik minut rychleji než u loňského telefonu, kterému to trvalo 90 minut. Celková doba nabíjení modelu S23 byla 71 minut, zatímco OnePlus 11 5G se plně nabil za pouhých 27 minut.
iPhone je kompatibilní s technologií bezdrátového nabíjení MagSafe od společnosti Apple, která pomocí magnetů pomáhá správně zarovnat telefon na nabíjecím příslušenství MagSafe. MagSafe nabíjí bezdrátově rychlostí 15 W, což iPhone nabije přibližně za 120 minut. Můžete použít i standardní bezdrátové nabíječky Qi, ale ty budou nabíjet pomaleji, jen 7,5 W. Za zmínku stojí, že se telefon při plném nabíjení zahříval.
Potřebujete nabít sluchátka AirPods, nebo hodinky Apple Watch? iPhone 15 Pro Max podporuje reverzní nabíjení přes USB-C s výkonem 4,5 W. Tato novinka je dostupná pro všechny modely iPhone 15.
Apple zatím oficiálně modem iPhonu 15 Pro nezmínil, ale jedná se o Qualcomm Snapdragon X70, což je oproti X65 z iPhonu 14 skok vzhůru. I nadále podporuje sub-6GHz a mmWave 5G. Telefon 15 Pro Max jsme testovali v Praze a jeho okolí a odcházeli jsme ohromeni.
Rychlost stahování v oblasti se solidním pokrytím 5G sítě, dosáhla 301 Mb/s, což je výrazný nárůst oproti 90 Mb/s, které jsme zaznamenali u iPhonu 14 Pro Max testovaného na stejném místě, ale je to přibližně stejná rychlost (295 Mb/s) jako u S23 Ultra. Ještě důležitější je, že rychlost odesílání dosáhla nových maximálních hodnot, když se z 8,3 Mb/s u iPhonu 14 Pro Max vyšplhala na 122 Mb/s. iPhone 15 Pro Max si také vedl lépe v oblastech s nízkým signálem, kde jsme naměřili rychlosti 21 Mb/s u stahování a 14 Mb/s u uploadu, ve srovnání s 17 Mb/s (download) a 9,3 Mb/s (upload) u modelu S23 Ultra na stejném místě.
Model 15 Pro Max přenáší připojení Bluetooth 5.3 z minulého roku. Jedná se stále o nejnovější specifikaci a podpora kodeků iPhonu zůstává nezměněna: kromě prostorového zvuku jsou to AAC, Apple Lossless a FLAC. V našich testech zněl poslech hudby na páru bezdrátových sluchátek skvěle a připojení drželo pevně i mimo typický bluetooth dosah.
Apple přidal do řady iPhone 15 Pro síťovou technologii Thread. To znamená, že telefon bude moci komunikovat přímo se zařízeními chytré domácnosti založenými na technologii Thread, aniž by potřeboval další rozbočovač. Apple však uvádí, že funkce zatím není aktivní a bude povolena až v průběhu aktualizace softwaru.
Hlasové hovory, které jsme na telefonu vedli, byly naprosto čisté. Nenarazili jsem na žádné problémy se sítí a sluchátko poskytovalo dostatečnou hlasitost pro hovory, ať už jste doma, nebo na rušné městské ulici. Díky nové funkci izolace hlasu zní váš hlas volajícím mnohem zřetelněji, protože eliminuje šum v pozadí a dává tak vyniknout pouze vašemu hlasu.
Telefon má vestavěné stereofonní reproduktory, přičemž jeden slouží jako sluchátko a druhý jako spodní reproduktor. Většina hudebního a video obsahu zní v reproduktorech skvěle, s vyváženými výškami a basy. Naše testovací basová skladba, „Silent Shout“ od skupiny The Knife, má čisté, detailní výšky a přiměřeně přítomné dunivé nízké tóny. Pokud jej zesílíte naplno, můžete slyšet určité zkreslení. Pokud máte rádi hlasitý zvuk, je lepší si pořídit bluetooth reproduktor.
Apple loni do iPhonu 14 přidal nouzové volání SOS a detekci nárazu. Letos nabízí mírně vylepšenou verzi této služby s názvem Emergency Roadside Assistance. Funguje stejně, pomocí iPhonu posílá textové zprávy satelitní službě v oblastech bez pokrytí mobilním signálem, ale namísto přivolání kavalerie pro kompletní záchranu vás spojí s tisňovou linkou 112.
Poslední vychytávkou je Ultra Wideband čip druhé generace společnosti Apple. Toto přídavné rádio většinou rozšiřuje funkce v rámci vlastního ekosystému společnosti Apple. Například do sluchátek AirPods Pro 2. generace s USB-C přidává nové funkce Find My, které umožňují jejich přesné nalezení při ztrátě. Totéž platí pro hledání dalších iPhonů 15. Lidé s nejnovějšími iPhony od Applu se mohou na cestách přesněji lokalizovat pomocí aplikace Najít, která nyní ukazuje přesnější směr a vzdálenost. V praxi se dvěma iPhony 15 tato funkce fungovala až děsivě dobře a poskytovala údaje o směru a vzdálenosti s ohromující přesností.
Každý iPhone 15 má stejný 48Mpx snímač hlavního fotoaparátu a Apple letos udělal něco opravdu zajímavého. Výrobci chytrých telefonů zmenšují 48MP snímač čtyřnásobně, aby vytvořili světlejší 12MP snímky. Zde Apple kombinuje binovaný 12MP snímek s plnohodnotným 48MP snímkem do jediného 24MP snímku, který má podle Applu více detailů a zároveň si zachovává dobrý výkon při slabém osvětlení. Majitelé iPhonu 15 se mohou rozhodnout pořizovat snímky v plném rozlišení ve formátu HEIF a ProRAW, pokud chtějí.
U iPhonu 15 Pro a Pro Max umožňuje Apple majitelům tento hlavní fotoaparát dále upravovat. Díky velikosti 48Mpx snímače mohou tvůrci u modelu Pro volit ekvivalenty 24mm (1x), 28mm (1,2x) a 35mm (1,5x) objektivů a rychle mezi nimi přecházet. Tuto funkci musíte povolit v nastavení.
Konečně u hlavního fotoaparátu Apple uvádí, že dokáže pořizovat fotografie s dvojnásobným „optickým“ zoomem pomocí centrálního 12Mpx snímače. Apple tvrdí, že tato metoda vytváří fotografie s 2x zoomem, které jsou stejně ostré jako fotografie pořízené s dvojnásobným přiblížením standardním skleněným objektivem.
Letošní modely iPhone Pro mají každý 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se světelností f/2,2. Tento fotoaparát vytváří 0,5x superširokoúhlé snímky a může sloužit jako makrofotoaparát pro extrémně blízké záběry (~2 cm) od objektů, jako jsou květiny a podobně.
Třetí fotoaparát iPhonu 15 Pro Max má 5x optický teleobjektiv s ekvivalentem 120 mm a světelností f/2,8. To je umožněno tetraprismem, který ohýbá a prodlužuje dopadající světlo, a také novým modulem optické stabilizace obrazu s 3D posunem snímače, který udržuje stabilitu při větší ohniskové vzdálenosti. Menší iPhone 15 Pro má objektiv s 3x optickým teleobjektivem s ekvivalentem 77 mm.
Stejně jako hlavní fotoaparát mají všechny iPhony 15 stejný 12Mpx přední fotoaparát TrueDepth pro selfie.
Dobře, to je docela hodně fotoaparátů. Jak ale vypadají finální fotografie? Jedním slovem výborně.
Za denního světla pořizuje iPhone 15 Pro Max jasné a čisté fotografie s velkým množstvím detailů. Všude najdete ostré zaostření a solidní vyvážení bílé s přesnými barvami. Potěšující jsou tonální světla a detaily stínů. Ať už používáte ultraširokoúhlý, hlavní nebo teleobjektiv, barvy jsou dobře sladěné.
Když vstoupíte do interiéru, situace se trochu změní. Na fotografiích je uvnitř interiéru mnohem více šumu, zejména při příliš teplém osvětlení.
Mezi třemi objektivy a třemi ohniskovými vzdálenostmi hlavního objektivu lze snadno přepínat jednoduchými klepnutími na obrazovku. Modely iPhone 15 Pro podporují plynulé zoomování napříč všemi třemi fotoaparáty.
Ultraširokoúhlý fotoaparát si s makro snímky poradí opravdu dobře, jak dokazuje výše uvedený detailní záběr na barevné rýžové křupky.
Fotoaparát s pětinásobným optickým zoomem poskytuje příjemně ostré výsledky, jak můžete vidět na těchto kamenech v řece. Fotografie s pětinásobným zoomem jsou mnohem čistší než snímky iPhonu 14 Pro Max s trojnásobným zoomem, ačkoli Pixel 7 Pro a Galaxy S23 Ultra zde iPhone překonávají ještě ostřejšími snímky.
Noční fotografie jsou také velmi dobré. Na tomto snímku thajské restaurace je vidět spousta detailů, aniž by byla překryta obloha.
Co se týče videa, je iPhone 15 Pro Max naprostá bestie. Nejenže zachytí až 4K60 ve formátu ProRes, ale podporuje také 1x až 3x filmový zoom, systém kódování barev Academy Color a kódování Log pro vlastní korekci barev po zpracování. Dokáže nahrávat přímo na externí pevné disky přes USB-C a kromě akčního režimu pro stabilizaci nabízí řadu nástrojů pro zpomalený a hyperlapsový záznam.
Google a Samsung se u svých nejnovějších telefonů zlepšili, ale video je něco, v čem iPhone vyniká. Pokud jste vloger nebo nadšenec do videa, iPhone 15 Pro Max by měl být vaší první a jedinou volbou smartphonu pro natáčení videa.
iPhony nejsou nikdy levné a iPhone 15 Pro Max je z nich ten nejdražší. Za zhruba 33 000 korun za základní 256GB model zaplatíte o zhruba 7000 korun víc než za základní iPhone 15 Pro. Zato však navíc získáte dvojnásobné úložiště, větší obrazovku, výrazně lepší výdrž baterie a výrazně výkonnější objektiv s pětinásobným zoomem u teleobjektivu. Jinak mají oba telefony společný nový titanový rám, přizpůsobitelné akční tlačítko, port USB-C s rychlými datovými přenosy a reverzním nabíjením, procesor A17 Pro a užitečný always on displej. iPhone 15 Plus stojí ještě méně, ale přichází o rychlý procesor, teleobjektiv, always on displej a další funkce. Pokud dáváte přednost systému Android, nejlepšími alternativami jsou Galaxy S23 Ultra a Google Pixel 7 Pro. Model S23 Ultra má lepší optický zoom a stylus S Pen, zatímco Pixel 7 Pro má na palubě skutečně užitečné nástroje pro úpravu fotografií založené na umělé inteligenci. Pokud však hledáte nejlepší iPhone pro tvorbu jakéhokoli obsahu, Apple iPhone 15 Pro Max stojí za to a vysloužil si naše ocenění “Volba editorů“.
Miroslav Karát se věnuje technologickým novinkám již více než deset let. Začínal jako recenzent mobilních telefonů a postupně se vypracoval na experta v oblasti nositelné elektroniky. Jeho články se zaměřují převážně na nejnovější trendy ve smartphonech, chytrých hodinkách a fitness trackerech. Jan je známý svými podrobnými recenzemi, které často zahrnují testy výkonu, baterie a kvality fotografií.