
12,4palcový tablet Samsung Galaxy Tab S9 FE+ je větší ze dvou tabletů edice Samsung Fan, má větší obrazovku a samozřejmě vyšší cenu než 10,9palcový Galaxy Tab S9 FE. Oba tablety jsou relativně levné ve srovnání s vlajkovou řadou Galaxy Tab S9, jejíž cena začíná na 18 200 korun. Galaxy Tab S9 FE+ poskytuje špičkový zážitek ,částečně díky prémiovým materiálům a designu, ale hlavně díky jeho relativně příznivé ceně. Kromě solidního výkonu je vybaven výkonějším a vylepšeným systémem Android od společnosti Samsung. Pro zvýšení produktivity se Samsung a dodává se stylusem S Pen. V této cenové kategorii se nám líbí také tablet Google Pixel, který obsahuje stojánek, jenž jej promění v chytrý displej, ale Tab S9 FE+ je díky vyváženosti funkcí a ceny, rozhodně naším vítězem („výběrem redakce“) mezi tablety se systémem Android.
Galaxy Tab S9 FE+ se po hardwarové stránce téměř vyrovná dražší, špičkové řadě Tab S9, a to díky kvalitním materiálům a podobnému pocitu elegance. Má rozměry 11,24 × 7,30 × 0,26 palce (VDŠ) a váží 628 g. Galaxy Tab S9+ má stejnou 12,4palcovou obrazovku, ale měří o něco méně: 11,23 × 7,30 × 0,22 palce a váží 586 g. Pro další srovnání: Pixel Tablet má rozměry 10,2 × 6,7 × 0,3 palce a váží 493 g a Apple iPad Air má rozměry 9,74 × 7,02 × 0,24 palce a váží 460 g. Poslední dva jmenované tablety mají menší 11palcové obrazovky. Pokud se vám líbí představa těchto menších rozměrů, podívejte se na 10,9palcový Galaxy Tab S9 FE, který má rozměry 10,01 × 6,53 × 0,26 palce a váží 524 g. Tab S9 FE i FE+ jsou k dispozici ve čtyřech barvách: šedé, levandulové, mátové nebo stříbrné. Tab S9 FE je k dispozici s 5G, ale pouze v šedé barvě; FE+ variantu s 5G nemá.
Stejně jako běžná řada Tab S9 mají i Tab S9 FE a FE+ stupeň krytí IP68, což znamená, že jsou prachotěsné a zvládnou ponoření do vody až na 30 minut. Tablety Pixel a iPad Air nemají stupeň krytí IP, takže se tím řada Tab S9 FE odlišuje a vybízí ke scénářům použití u bazénu nebo na pláži.
12,4palcový LCD displej tabletu Tab S9 FE+ má rozlišení 2 560 × 1 600 pixelů s obnovovací frekvencí 90 Hz. To je jedna z oblastí, kde Samsung trochu snížil náklady, všechny dražší řady Tab S9 jsou vybaveny displeji OLED a vyšším rozlišením. Barvy jsou na Tab S9 FE+ stále dobré, ale LCD displej nedokáže vytvořit takový kontrast jako dražší panel OLED. Animace se jeví jako plynulé, pokud systém není intenzivně zatěžován, ale jas displeje není dostatečný na to, aby zvládl intenzivní sluneční světlo. V interiéru nemá Tab S9 FE+ s okolním osvětlením žádný problém. Rámečky kolem displeje jsou o něco tlustší než u modelu Tab S9, ale to je jen drobná nevýhoda.
Širokoúhlý přední fotoaparát je umístěn v rámečku dlouhé horní hrany. Kombinované tlačítko napájení/snímač otisků prstů a kolébka hlasitosti jsou vlevo a slot na kartu microSD je vpravo. Snímač otisků prstů fungoval dobře, když jsem tablet držel v režimu na výšku, ale při používání tabletu v orientaci na šířku jsem narazil na několik chybových hlášení. Naštěstí k odemknutí zařízení stačila jen malá změna mého prstu a tablet se odemknul.
K dispozici jsou dva reproduktory s laděním AKG. Mřížky se nacházejí na každé kratší straně tabletu. Na jedné krátké hraně je také port USB-C 3.2 Gen 1 pro napájení a přenos dat. Na druhé dlouhé hraně jsou dvě prohlubně a tři pogo konektory pro připojení volitelného příslušenství, například klávesnice.
Na zadní straně se nachází velký kovový plát se dvěma fotoaparáty a magnetickým proužkem, na kterém je umístěno přiložené pero S Pen, logo Samsung a anténní segmenty.
Galaxy Tab S9 FE+ běží na systému Android 13 a dostane čtyři aktualizace operačního systému Android a pět let bezpečnostních aktualizací. Nad systémem Android běží uživatelské rozhraní One UI společnosti Samsung, které umožňuje bezproblémové provádění činností, jako je přijetí hovoru nebo odpověď na textovou zprávu, pokud je tablet propojen s telefonem Samsung. (Tímto způsobem spolupracují i iPhony a iPady.) S9 FE+ může také fungovat jako sekundární bezdrátový displej pro notebooky Samsung Galaxy Book.
Základní systém Android umožňuje spustit na obrazovce dvě aplikace a přehrávač videa. Samsung vám dává možnost zobrazit na displeji tři aplikace spolu s vyskakovacími aplikacemi a oknem videa. Dvojice a trojice aplikací si můžete uložit na hlavní panel nebo na domovskou obrazovku, abyste měli své oblíbené duo nebo trojici aplikací vždy spuštěné společně. Hlavní panel v dolní části obrazovky usnadňuje přesun oblíbených nebo nejnovějších aplikací do popředí.
Zatímco na větších zařízeních, jako je 14,6palcový tablet Samsung Galaxy Tab S9 Ultra, mohou některé aplikace a funkce systému Android působit rozpačitě, na 12,4palcovém displeji tabletu Tab S9 FE+ jsou jako doma. Více doma neznamená dokonalé – některé aplikace pro Android stále vypadají jako velké telefonní aplikace s příliš velkým množstvím mrtvého prostoru. S tím se majitelé iPadu nemusí tolik potýkat, protože tato platforma má k dispozici mnohem více aplikací optimalizovaných pro tablety.
Skicování pomocí přiloženého pera S Pen je zábavné, ovládání je citlivé a přirozené s minimálním zpožděním. Silné stisknutí pera S Pen vede k efektu vlnění na displeji, takže buďte opatrní. Tab S9 FE+ poskytuje díky přiložení stylusu větší hodnotu než některé jiné tablety. Například Apple si za svůj stylus účtuje 1800 až 2 950 korun.
Na palubě je také software Dex od společnosti Samsung. Ten umožňuje používat tablet více jako klasický počítač s otevřenou plochou a hlavním panelem a aplikacemi, které lze uspořádat do oken s možností změny velikosti. Se softwarem Dex můžete pracovat pomocí dotyků, ale obecně se s ním lépe pracuje s externí myší nebo trackpadem a klávesnicí. Přepnutí ze systému Android na Dex může trvat několik sekund a po otevření se zobrazí pracovní plocha se všemi otevřenými aplikacemi systému Android, minimalizovanými na hlavním panelu.
Dex dokáže z velké části docela dobře simulovat desktopový operační systém, ale když přijde na věc, stále nemůže nahradit robustnost tabletu se systémem Windows nebo dokonce iPadOS 17 na iPadu. Tab S9 FE+ je dobrý tablet se systémem Android, který vám dává spoustu možností, ale Android ještě potřebuje nějakou práci, než bude moci skutečně nahradit klasický notebook.
Testovali jsme základní model tabletu, který má 8 GB RAM a 128 GB úložiště, vylepšený model má 12 GB RAM a 256 GB úložiště. Oba modely mají slot na kartu microSD, takže si můžete přidat další, až 1 TB úložiště. Všechny modely Tab S9 FE pohání systém na čipu (SoC) Samsung Exynos 1380.
Výkon je jednou z oblastí, kde se Tab S9 FE+ jeví jako méně odladěný, než standardní řada. Někdy se aplikace načítají pomalu a animace se mohou zadrhávat, pokud je spuštěno více aplikací najednou. Tyto problémy se při testování občas vyskytly, ale nedošlo k nim v takové míře, aby to bylo výrazně obtěžující. Tablet Galaxy Tab S9 Ultra, který používá procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 pro Galaxy a má 12 GB paměti RAM, načetl aplikaci Dex přibližně za dvě sekundy ve srovnání s pěti až devíti sekundami u tabletu Tab S9 FE+. Je možné, že 12GB model nabídne plynulejší výkon.
V benchmarku Geekbench 6, který kvantifikuje hrubý výpočetní výkon, dosáhl tablet Tab S9 FE+ 1 011 bodů v testu s jedním jádrem a 2 897 bodů v testu s více jádry. Pro srovnání, tablet Pixel, který běží na čipu Tensor G2 společnosti Google, dosáhl 1 415 a 3 658 bodů. Špičkový Galaxy Tab S9 Ultra je oba převálcoval s výsledky 2 069 a 5 408 bodů, zatímco iPad Air dosáhl 1 712 a 6 743 bodů.
V testu PCMark Work 3.0, který hodnotí obecné mobilní úlohy, dosáhl tablet Tab S9 FE+ skóre 12 223 bodů, což je o něco lepší výsledek než 10 386 bodů u tabletu Pixel, ale ne tak dobrý jako 15 606 bodů u tabletu Tab S9 Ultra.
Herní výkon byl při testování docela dobrý. Hra Genshin Impact, která je náročná na HW zdroje, se hrála dobře i při vysokém nastavení a 60 snímcích za sekundu, jen výjmečně došlo ke zpomalení. Během dvacetiminutovém hraní byl tablet na dotek chladný. Méně náročné hry jako Alto’s Odyssey a Mario Kart Tour se hrály naprosto bez problémů.
V našem testu baterie, při kterém jsme streamovali HD video přes Wi-Fi s plným jasem displeje, vydržela baterie tabletu s kapacitou 10 090 mAh 7 hodin a 23 minut. Pro srovnání, baterie tabletu Pixel s kapacitou 7 020 mAh vydržela 5 hodin a 25 minut, baterie tabletu Tab S9 Ultra s kapacitou 11 200 mAh vydržela 9 hodin a 30 minut a baterie tabletu iPad Air dosáhla pouze 5 hodin a 11 minut.
V balení není dodávána žádná nabíječka, ale Tab S9 FE+ lze rychle nabíjet výkonem až 45 W. Zjistili jsme, že nabíjení z 0 % na 100 % při této rychlosti trvalo 1 hodinu a 40 minut. Patnáctiminutové nabíjení přineslo při testování baterii až na 19 %.
Tablet je vybaven Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.3, a jak již bylo zmíněno, 5G je k dispozici pouze u menšího modelu Tab S9 FE.
Podobné produkty:
Po připojení k přístupovému bodu Wi-Fi 6 dosáhla maximální rychlost stahování na tabletu Tab S9 FE+ 463 Mb/s a maximální rychlost odesílání byla 17,1 Mb/s (tato nízká rychlost odesílání je spíše funkcí poskytovatele internetu než tabletu). Pro srovnání, tablet Pixel dosáhl při testování na stejném místě rychlosti stahování 388 Mb/s a odesílání 12,2 Mb/s. Když jsem vzal tablet Tab S9 FE+ co nejdále od přístupového bodu v mém bytě, rychlost klesla na 163 Mb/s směrem dolů a 13,2 Mb/s směrem nahoru, zatímco tablet Pixel dosáhl 156 Mb/s směrem dolů a 13,7 Mb/s směrem nahoru. Jinými slovy, výkon Wi-Fi je u obou tabletů se systémem Android víceméně srovnatelný, přičemž Samsung je na nekvalitní síti o něco lepší.
Reproduktory jsou poměrně hlasité a čisté, ale basy jsou trochu slabší. Při testování reproduktorů se skladbou „Silent Shout“ od skupiny The Knife jsme zjistili, že basy jsou v pořádku, ale lepší zážitek vám nakonec poskytne pár sluchátek Bluetooth nebo reproduktor Bluetooth. Reproduktory dosahovaly maximální hlasitosti 95,3 dB a ani při maximální hlasitosti nezkreslovaly. Tablet Google Pixel mezitím dosáhl maximální hlasitosti 97,5 dB.
Dva zadní fotoaparáty s rozlišením 8 Mpx jsou průměrné a vytvářejí snímky s poněkud přesycenými barvami, což je u zařízení Samsung standardní. Snímky jsou relativně jasné, ale při přiblížení je vidět, že se ztrácejí jemné detaily. Při použití 8MP ultraširokoúhlého fotoaparátu se snímky v hledáčku jeví jako zkreslené, ale na výsledné snímky je aplikována korekce objektivu, která odstraňuje vzhled rybího oka, takže rovné linie vypadají rovně a nejsou pokřivené. Pokud je však objektem osoba na okraji záběru, je deformace stále patrná.
Přední fotoaparát s rozlišením 12 Mpx dokáže vytvořit lepší snímky než dva zadní fotoaparáty. To není překvapením, protože tablet budete pravděpodobněji používat k videohovorům než k pořizování snímků.
Pro videokonference odvádí přední kamera dobrou práci. Poskytuje ostrý obraz s dostatkem detailů a mikrofony zachycují čistý zvuk. Na rozdíl od iPadu Air umístila společnost Samsung přední kameru na delší hranu rámečku, což umožňuje mnohem přirozenější používání, když je tablet v režimu na šířku. V současné době je jediným iPadem s přední kamerou ve stejné orientaci Apple iPad za 10 240 korun.
Pokud jste fanoušky úprav systému Android od společnosti Samsung a máte další zařízení Samsung, ke kterým jej můžete připojit, je Galaxy Tab S9 FE+ tím pravým tabletem pro vás. Nabízí podobné funkce jako vlajková loď Tab S9, ale za mnohem méně peněz. Není tak výkonný jako standardní Tab S9, ale Tab S9+ FE má atraktivní, kvalitní konstrukci a více než dostatečný výkon pro posílání e-mailů, hraní her a sledování videí.
Stejně jako většina tabletů se systémem Android ani Tab S9 FE+ nenahradí notebook, ale vzhledem k jeho ceně mu to snadno odpustíte. Díky režimu Dex a dalšímu softwaru pro multitasking od společnosti Samsung je navíc lepší volbou pro produktivitu než tablet Pixel, a to mu vyneslo naše ocenění Výběr redakce pro tablety se systémem Android. Pokud se vám však Tab S9+ FE zdá příliš velký nebo drahý, doporučujeme o něco menší a levnější Tab S9 FE.
Miroslav Karát se věnuje technologickým novinkám již více než deset let. Začínal jako recenzent mobilních telefonů a postupně se vypracoval na experta v oblasti nositelné elektroniky. Jeho články se zaměřují převážně na nejnovější trendy ve smartphonech, chytrých hodinkách a fitness trackerech. Jan je známý svými podrobnými recenzemi, které často zahrnují testy výkonu, baterie a kvality fotografií.