
Nejlepší sluchátka s potlačením hluku, která si můžete koupit, vyrábějí společnosti Apple, Bose a Sony. Porovnali jsme jejich nejnovější bezdrátové modely a určili, který pár je pro vás ten pravý.
Pokud sháníte prémiová bezdrátová sluchátka s potlačením hluku, měli byste se zaměřit na tři modely: Apple AirPods Pro druhé generace, Bose QuietComfort Earbuds II a Sony WF-1000XM5.
Jak si ale mezi nimi vybrat? Abychom vám usnadnili rozhodování, porovnali jsme jednotlivé páry v široké škále kategorií. Ponořte se do naší podrobné analýzy níže a neváhejte přidat své názory na kterýkoli z těchto modelů v sekci komentářů.
Klíčem ke špičkovému aktivnímu potlačení hluku je jeho konzistence a síla filtrace okolních zvuků. Každý model jsem testoval v reálném hlučném prostředí. Dále jsem také použil různé ukázkové nahrávky, které jsem pouštěl přes soustavu výkonných 5.1kanálových prostorových reproduktorů (a také přes některé stereofonní stolní reproduktory) při vysoké hlasitosti, abych zjistil, jak si sluchátka s těmito rozlišnými zvuky poradí. Některé z nahrávek napodobují to, co můžete slyšet v reálném světě, ale jiné mají odhalit konkrétní silné a slabé stránky ANC (active noise cancelling).
Sub-basy, tedy nejhlubší nízké frekvence, jsou doménou subwooferů. Když při testování přidám do mixu reproduktorů subwoofer, zaznamenám u sluchátek QC Earbuds II (a v menší míře i u AirPods Pro) efekt vlnění. Sluchátka Sony tento typ nízkého dunění filtrují nejlépe a tyto ruchy jsou nejlépe potlačeny. Navíc se zdá, že pár Bose přidává do mixu vysokofrekvenční maskovací šum, což u ostatních dvou sluchátek nepozoruji.
Pokud se v nahrávce objevuje hluboké basové dunění, sluchátka Bose to filtrují také poměrně dobře. Sluchátka AirPods Pro jsou zde téměř stejně účinná, ale sluchátka Sony zaostávají o nepatrný krůček. Někdy z nich můžete získat konkurenceschopnější výkon, pokud upravíte jejich uchycení v uchu, ale o to se u modelů Bose a Apple nemusíte starat.
Střední a vysoké frekvence pokrývají lidskou řeč a tvoří velkou část hluku, například monotoní hluk v letadle. Sluchátka Bose a Apple mají tendenci téměř úplně eliminovat nízké a střední frekvence z nahrávky hlasité rušné kavárny, ačkoli malé pásmo vysokofrekvenčního hluku se přes jejich obvody dostane. Sluchátka Sony dělají pravý opak. Eliminují výšky, ale propouštějí více nízkých a středních tónů než ostatní dvě sluchátka. Výběr vítěze je zde poněkud subjektivní, ale výšky mi přijdou méně rušivé, takže vítězí sluchátka Bose; jsou zde o něco účinnější než AirPods.
Sluchátka Sony jsou nejlepší, když k jinak hlubokému dunění subwooferu přidám zvuk o vysokých frekvencích. Stejný vzorek způsobí, že model Bose je méně účinný jak proti nízkým, tak proti středním tónům. Žádný z modelů není extra dobrý proti samostatnému vysokofrekvenčnímu zvuku, ale Sony má proti konkurentům navrch.
Ne každý potřebuje aktivní potlačení hluku v místnosti, kde už je ticho, ale i tak může být efekt uklidňující. Někdy však aktivace režimu ANC může způsobit, že tichá místnost bude znít hlasitěji (obvykle kvůli umělému šumu). Zde vedou modely Sony (díky hybridním pěnovým nástavcům do uší) a Apple (díky celkově vynikajícímu ANC); ani jeden z nich zřejmě nezvyšuje hladinu hluku.
Nakonec se sluchátka Bose QC Earbuds II umístila na prvním místě díky své konzistenci ve všech prováděných testech.
Vítěz: Bose QuietComfort Earbuds II
Všechny tři modely využívají určitou formu adaptivního ANC, aby se vypořádaly s hlukem v aktuálním prostředí. U sluchátek QC Earbuds II uslyšíte gong, jakmile vložíte sluchátka do ucha, a krátce poté by se měl aktivovat profil ANC.
U sluchátek AirPods Pro trvá o něco déle, než se aktivuje vhodný profil ANC. K prvnímu nastavení dojde během několika sekund, ale zdá se, že jemná vylepšení mizí zhruba až po šesti sekundách.
Podle mých zkušeností se zdá, že sluchátka Bose se při adaptaci více zaměřují na tvar zvukovodu, zatímco AirPods Pro se více zabývají charakterem vnějšího hluku. Sluchátka Sony se nejrychleji přispůsobují a nastavují nejoptimálnější profil.
Pokud se okolní hluk výrazně změní, sluchátka AirPods se zvukově přizpůsobí a vytvoří zcela nový profil. Sluchátka Sony to dělají také, ale v menší míře. Oproti tomu sluchátka QC Earbuds II zpravidla provádějí jen jemné změny v původním profilu, takže mohou mít problémy v důsledku dramatické změny hluku v okolí. Pokud sluchátka QC Earbuds II skončí s nefunkčním profilem ANC (párkrát se mi to stalo), můžete je zkusit odpojit a vložit zpět do uší, ale není zaručeno, že to povede k zásadně lepšímu zážitku.
Vítěz: Apple AirPods Pro (2. generace)
Jak AirPods Pro, tak QC Earbuds II nabízejí další funkci, která rozšiřuje jejich režimy poslechu okolního prostředí. Apple ji nazývá Adaptive Transparency, zatímco Bose ji označuje jako ActiveSense Aware. Koncepce je stejná: režim propustnosti zvuku z okolního prostředí, ale s dodatečným potlačením velmi hlasitých zvuků, aby se velmi hlasité zvuky snížily na běžnou úroveň hlasitosti.
Pokud je vaším hlavním cílem tlumit hlasité zvuky, je verze Bose účinnější. Čím hlasitější jsou okolní zvuky, tím více se ActiveSense chová jako intenzivní režim ANC.
Přístup společnosti Apple vede k mnohem přirozenějšímu reprodukování okolních zvuků v transparency modu. Jednoduše ztiší všechny zvuky nad prahovou hodnotou 85 dB, aniž by příliš upravil kvalitu zvuku. Tuto funkci si můžete dále přizpůsobit v nabídce nastavení AirPods. Jediné, co musíte pro nastavení udělat, je provést úspěšný test Earfit, kterou naleznete v možnostech nastavení sluchátek.
Sluchátka Sony poskytují rovněž vyvážený zážitek při použití transparency modu. Dobře reprodukují zvuky okolí, umožňují nastavit úroveň mikrofonu pomocí posuvníku v aplikaci a nabízejí možnost zdůraznění zvuk lidské řeči. Bohužel občas se stavá, že inteligentní funkce v tomto režimu zesílí i jiné zvuky z prostředí než jen samotný lidský hlas, například v naši kanceláří nepřirozeně zesiloval hluk z klimatizační jednotky, kterou jsme měli zapnutou.
Vítěz: Apple AirPods Pro (2. generace)
Všechny tři modely poskytují kvalitní a relativně vyvážený zvuk. U modelů Apple a Bose nejde ani tak o schopnost reprodukovat hudbu v ultravysoké kvalitě (omezení kodeků rozeberu v další části), ale spíše o to, který z nich zní lépe po vybalení z krabice a nabízí lepší ekvalizér. V obou případech se misky vah naklánějí o něco více ke sluchátkům společnosti Bose. Sluchátka Bose QuietComfort Earbuds II nabízejí v některých skladbách bohatší hloubku basů a více dunivosti než AirPody, navíc umožňují provádět úpravy pomocí třípásmového ekvalizéru v doprovodné aplikaci. Pro srovnání: Apple ve své aplikaci nabízí pouze předvolby ekvalizéru bez možnosti manuálního nastavení.
Basové podání reproduktorů Sony WF-1000XM5 má za následek o něco méně plné basy než u sluchátek Bose. Přesto vám vynikající ekvalizér v aplikaci Sony (který má pět nastavitelných pásem a posuvník Clear Bass) poskytuje větší kontrolu nad zvukovým výstupem.
Pokud vás však láká prostorový zvuk, který reáguje na pootočení vaší hlavy vůči zařízení, ze kterého hudbu přehráváte, Apple AirPody budou tou správnou volbou pro vás. Z hlediska kvality zvuku však v těchto funkcích nenacházím příliš velkou přidanou hodnotu.
Vítěz: (Bose QuietComfort Earbuds II a Sony WF-1000XM5)
Jednou z našich hlavních výtek k AirPods Pro je, že neumí streamovat bezztrátový zvuk z Apple Music. Zdá se, že Apple nemá zájem vytvořit kodek s vysokou bitovou rychlostí, jako je LDAC od Sony, takže pro uživatele iPhonu zůstává nejlepší volbou AAC. Kodek AAC podporují všechny tři testované modely.
Pro uživatele systému Android je situace o něco jasnější, pokud vám záleží na streamování hudby ve vysoké kvalitě. Pouze sluchátka Sony podporují špičkové kodeky LDAC a LC3.
Všechny tři modely pracují s Bluetooth 5.3.
Vítěz: Sony WF-1000XM5
Uchycení sluchátek do uší je velmi subjektivní, takže hodnocení modelů pouze na základě tohoto bodu se může zdát poněkud zbytečné. Přesto však mohu hodnotit alespoň rozptyl bohatosti příslušenství, které každý model obsahuje.
Sluchátka Bose QC Earbuds II se dodávají se třemi páry oválných silikonových nástavců do uší (S, M a L) a třemi páry silikonových stabilizačních pásků (rovněž ve třech velikostech). Ty pomáhají upevnit sluchátka a usnadňují jejich vyjmutí z nabíjecího pouzdra. Toto příslušenství můžete kombinovat, aby vám lépe padlo, což u sluchátek AirPods, která se dodávají se čtyřmi oválnými silikonovými nástavci do uší (XS, S, M a L), nelze.
Sluchátka Sony WF-1000XM5 se dodávají se čtyřmi barevně odlišenými nástavci do uší (XS, S, M, L). Nejsou to však jen tak ledajaké nástavce do uší – používají směs silikonu a pěny, díky čemuž výborně sedí i izolují.
Vítěz: (Bose QuietComfort Earbuds II a Sony WF-1000XM5)
Všechny tři modely mají průměrné krytí IPX4. Nemají žádnou oficiální ochranu proti prachu a odolají pouze lehkému kontaktu s vodou a vlhkostí. Měly by být vhodné pro většinu typů cvičení, ale nepokoušejte se žádný z nich oplachovat pod tekoucí vodou. Plně vodotěsná sluchátka dnes nabízí mnoho značek (některé z nich mají dokonce ANC), takže si nejsme jisti, proč Apple, Bose a Sony v této oblasti stále zaostávají.
Sluchátka AirPods Pro alespoň rozšiřují stupeň krytí IPX4 na vnější a vnitřní část svého nabíjecího pouzdra, což jim stačí k vítězství v tomto kolektivně nevýrazném souboji.
Vítěz: Apple AirPods Pro (2. generace)
Podobné produkty:
Tuto kategorii je obtížné posoudit, protože AirPods Pro nenabízejí doprovodnou aplikaci. Místo toho se bez problémů spárují se samotným systémem iOS. Nabídka nastavení v iPhonu automaticky obsahuje sekci pro AirPods při prvním připojení, zatímco Ovládací centrum usnadňuje rychlé změny. Kompletní nabídka nabízí přibližně stejnou úroveň přístupu a ovládání, jakou byste očekávali od samostatné aplikace, ale není zde žádný nastavitelný ekvalizér. Uživatelé systému Android mohou AirPods v pohodě používat, ale nebudou si moci zvuk a hlavně jednotlivé režimy plně přizpůsobit.
Aplikace Bose (dostupná pro Android a iOS) nabízí ovládání režimů ANC a Aware a také základní (ale přizpůsobitelný) ekvalizér. Jeho používání je mnohem jednodušší a vypadá podstatně přehledněji než aplikace Sony.
Aplikace Sony Headphones (dostupná pro Android a iOS) zase nabízí flexibilnější ekvalizér a také určitou kontrolu nad režimem okolního hluku (již jsem zmiňoval u nastavení faderu a hlasového propustnosti). Prospělo by jí méně zbytečného nastavení, ale její celková funkčnost ji prozatím drží před aplikací Bose.
Vítěz: (Apple AirPods Pro (2. generace) a Sony WF-1000XM5)
Bezdrátová sluchátka pokračují v pokrocích i v oblasti výdrže baterie, ale žádný z těchto modelů nedodosahuje na uplnou špičku, na trhu určitě naleznete sluchátka s vyšší výdrží.
Sluchátka Apple AirPods Pro vydrží zhruba 5,5 hodiny se zapnutým ANC, režimem propustnosti a prostorovým zvukem se sledováním hlavy. 6 hodin se zapnutým ANC a režimem propustnosti. A 7 hodin vydrží s vypnutými všemi funkcemi. Pouzdro vydrží dalších 22, 24 hodin, respektive 28 hodin bez zapnutí výše zmíněných funkcí. Tato čísla platí pro přehrávání hudby. Pokud je hodláte používat k telefonování, můžete počítat se 4,5 hodinami na jedno nabití a dalšími 18 hodinami v pouzdře. Apple uvádí, že pět minut nabíjení by mělo zajistit přibližně hodinovou výdrž baterie pro přehrávání hudby.
Sluchátka Bose QuietComfort Earbuds II vydrží na plné nabití zhruba 6 hodin přehrávání a jejich pouzdro vydrží dalších 18 hodin. ANC nelze zcela vypnout, takže se nemohu podělit o další čísla. Společnost Bose uvádí, že plné nabití sluchátek trvá zhruba tři hodiny, ale tento odhad závisí na vašem zdroji nabíjení.
Sluchátka Sony WF-1000XM5 s aktivním ANC vydrží na jedno nabití hrát až 8 hodin a pouzdro vydrží dalších 16 hodin. Pokud ANC vypnete, zvýší se tato čísla na 12, resp. 24 hodin pro sluchátka a pouzdro. Společnost uvádí, že dobití sluchátek z prázdného stavu trvá zhruba tři hodiny.
Čísla společnosti Sony se mohou zdát optimistická (tvrzení každého výrobce byste měli brát s rezervou), ale její nejnižší projekce (8 hodin) je stále lepší než nejlepší projekce AirPods (7 hodin).
Nabíjecí pouzdra Apple i Sony podporují bezdrátové nabíjení Qi (a MagSafe v případě AirPods). Bose tuto možnost nenabízí.
Vítěz: Sony WF-1000XM5
Všechny tři modely poskytují vynikající čistotu mikrofonu, ale používají trochu odlišné přístupy. Mikrofonní soustava Bose vytváří nejodtažitější zvuk ze všech tří – silně ekvalizuje signál a zdůrazňuje souhlásky. Toto provedení pomáhá zlepšit srozumitelnost, ale výsledkem je mírně nepřirozený zvuk.
Mikrofony AirPods znějí relativně přirozeně, s důrazem na srozumitelnost díky dodatečné úpravě ekvalizéru. Zvuk se zdá být mnohem méně odtažitý, než ty od Bose.
Celkově však dáváme přednost společnosti Sony. Její mikrofoy filtrují všechny zvuky a hlasy, mimo hlas váš. Tohoto Sony dosahuje díky speciálnímu vestavěnému snímači, který pozná, že mluvíte a váš hlas odfiltruje od zbytku okolního hluku a hlasu ostatních lidí z okolí. Systém v praxi funguje docela dobře, i když je v okolí hlasitá hudba.
Vítěz: Sony WF-1000XM5
Než se dostaneme k závěrečným výsledkům, měli byste si uvědomit, že jsme každé kategorií přisoudili stejnou váhu. Vítězství za aplikaci má tedy stejnou váhu jako vítězství za kvalitu zvuku. Vítězství v jedné kategorii počítáme za jeden celý bod a remízu za půl bodu. Výsledek je tedy následující:
Společnost Sony vyhrála nejvíce kategorií celkově. Pokud vám nejvíce záleží na výdrži baterie, podpoře kodeků a výborně nastavitelném ekvalizéru, pořiďte si WF-1000XM5.
Sluchátka AirPods Pro se umístila na druhém místě díky bezproblémové integraci se systémem iOS, vynikajícímu režimu adaptivní transparentnosti a o něco odolnějšímu pouzdru. Pokud používáte iPhone, pořiďte si rozhodně tato sluchátka.
V (ne)poslední řadě sluchátka Bose QuietComfort Earbuds II, ty nabízejí nejlepší potlačení okolního hluku a hloubku basů z celé skupiny, a proto jsou nejlepší volbou, pokud chcete absolutně nejlepší ANC.
Dobrou zprávou je, že s žádnou z těchto možností nemůžete udělat chybu. Při našich samostatných recenzích, které se co nevidět objeví na našem webu, jsme všem třem produktům dali stejně vysoké hodnocení. Pokud si jednoduše vyberete na základě vašich preferencí, rozhodně nebudete zklamáni.
Martin Švec je odborník na bílou techniku a technologie pro chytré domácnosti. Zajímá se o to, jak moderní technologie mohou usnadnit každodenní život. Jeho články často zahrnují recenze domácích spotřebičů, jako jsou pračky, chladničky a myčky, stejně jako inteligentní systémy pro správu domácnosti. Martin se také zabývá tématy udržitelnosti a energetické účinnosti. Nejsou mu však cizí ani segmenty jakékoliv domácí elektroniky