
iPad Pro je premiérový tablet společnosti Apple. Tento profesionální tablet je nejvýkonnější z celé stáje iPadů Apple, do které patří také standardní iPad, iPad mini a iPad Air. Všechny čtyři tablety mají stejný základní design, což znamená, že je odlišuje pouze to, přičemž verze Pro má nejlepší specifikaci. V roce 2022 Apple u iPadu Pro vylepšil především procesor – čip M2 pro notebooky. Nový procesor sice zvyšuje rychlost tabletu a umožňuje některé nové funkce pro práci s videem, ale téměř všechny ostatní aspekty iPadu Pro byly přeneseny z předchozího modelu. iPad Pro je schopnou alternativou MacBooku pro tvůrce, ale iPad Air nabízí téměř stejné funkce a výkon za příznivější cenu, a proto zůstává naším “výběrem redakce“ iPad Air.
iPad Pro se dodává ve dvou velikostech, s 11palcovou obrazovkou a s 12,9palcovou obrazovkou. Ať už si vyberete kterýkoli z nich, základní design iPadu Pro je již čtvrtou generací a od prvního debutu v roce 2018 se na jeho vnějším vzhledu změnilo jen pramálo. Tato recenze vychází z 12,9palcového modelu.
Apple vytvořil přesvědčivý hardware s velkým skleněným displejem s vysokým rozlišením a neuvěřitelně tenkým hliníkovým šasi. Jak 11palcový Pro, tak 11palcový Air mají rozměry 9,74 × 7,02 × 0,23 palce (v. d.) a váží 0,46 kg, zatímco 12,9palcový model má rozměry 11,04 × 8,46 × 0,25 palce (v. d.) a váží 0,68 kg. První z nich se dobře vejde do středně velkých tašek a možná i do některých kabelek, zatímco druhý k přenášení vyžaduje již aktovku, nebo batoh. V každém případě získáte skvěle vypadající a kvalitní tablet, který je překvapivě lehký.
Pro srovnání, 12,9palcový Microsoft Surface Pro 9 měří 11,3 × 8,2 × 0,37 palce a váží 0,88 kg a 12,4palcový Samsung Galaxy Tab S9+ měří 11,23 × 7,30 × 0,22 palce a váží 0,58 kg.
Hliníkový rám iPadu Pro je skvěle zpracovaný. Boční hrany jsou rovné se zaoblenými rohy a zadní stranu tvoří hliníkový plát, který je narušen pouze vycentrovaným reflexním logem Apple a modulem fotoaparátu v rohu. Na zadní straně jsou také vidět tři měděné kontakty, které slouží k připojení iPadu Pro k vybranému příslušenství, jako je například klávesnice Magic Keyboard. Modely s podporou mobilních sítí obsahují zdířku na SIM karty, podporuje však i eSIM. Apple prodává iPad Pro ve stříbrné nebo vesmírně šedé barvě; my jsme testovali druhou jmenovanou. Pokud chcete více barevné provedení, budete muset sáhnout po iPadu Air, který se dodává v pěti různých barevných odstínech.
Apple po vnějším okraji rozmístil různá tlačítka a porty. Tlačítko napájení a přepínač hlasitosti se nacházejí v rohu nejblíže modulu fotoaparátu. Tato tlačítka mají jemný profil a fungují dobře. Konektor USB-C 4.0 Thunderbolt je soustředěn na jedné z kratších hran. Je to jediný port a není zde žádný slot pro paměťové karty microSD. Pokud si potrpíte na příslušenství, budete potřebovat USB rozbočovač pro připojení více zařízení.
Tablet má čtyři reproduktory, dva na jedné krátké hraně a dva na druhé. Reproduktory mohou dynamicky posouvat zvuk hudby, nebo videa podle toho, jak tablet držíte, takže levý a pravý kanál jsou správně zarovnány s vašima ušima. Hudbou snadno zaplníte hotelový pokoj nebo kancelář a reproduktory hrají překvapivě dobře vzhledem k omezením daným velikostí a tvarem tabletu. Pokud to však s kvalitou přehrávání myslíte vážně, budou pro vás lepší Bluetooth sluchátka, nebo Bluetooth reproduktor.
Co se týče zabezpečení, iPad Pro je vybaven kamerou a infračerveným skenerem, které umožňují identifikaci obličeje. Je to jeden z nejrychlejších a nejbezpečnějších nástrojů pro rozpoznávání obličeje, ale Apple kameru nadále umisťuje na jeden z kratších okrajů tabletu, což znamená, že pokud tablet používáte v orientaci na šířku (jako notebook), kamera je na jedné straně a ne uprostřed nad obrazovkou. Jak Microsoft, tak i Samsung umisťují kamery svých tabletů směrem k uživateli na „správné“ místo doprostřed delší strany obrazovky.
Displeje iPadu Pro od Applu jsou naprosto nádherné. Počínaje 11palcovým modelem máte k dispozici vícedotykový IPS displej s LED podsvícením a rozlišením 2 388 × 1 668 pixelů při jemnosti 264 pixelů na palec (ppi). Obsahuje technologii ProMotion, což znamená, že má vyšší obnovovací frekvenci než iPady bez technologie Pro (až 120 Hz oproti statickým 60 Hz). To vede k plynulejšímu posouvání. Je také vybaven funkcí True Tone pro automatické nastavení vyvážení bílé, širokou barevnou škálou P3 a je plně laminovaný a potažený antireflexní vrstvou. Jas obsahu se standardním dynamickým rozsahem (SDR) dosahuje maximálně 600 nitů.
12,9palcový model je vylepšen o mini-LED 2D podsvícení s 2 596 místními stmívacími zónami s plným polem. To umožňuje mnohem větší rozsah jasu mezi různými oblastmi displeje a má kontrastní poměr 1 000 000:1. Rozlišení poskočilo na 2 732 × 2 048 pixelů, rovněž při 264 ppi. Jas obsahu SDR dosahuje 600 nitů, ale obsah s rozšířeným dynamickým rozsahem může dosáhnout 1 000 nitů pro celý displej a 1 600 nitů v malých fragmentech displeje. Je to skutečně fantastický displej a jeden z nejlepších, s jakými se u tabletu setkáte.
iPad Air má 10,9palcovou obrazovku s rozlišením 2 360 × 1 640 pixelů, hustotou 264 ppi, maximálním jasem 500 nitů a obnovovací frekvencí 60 Hz. Surface Pro 9 od Microsoftu má 13palcovou obrazovku s rozlišením 2 880 × 1 920 pixelů při hustotě 267 ppi a Galaxy Tab S9+ má 12,9palcovou obrazovku s rozlišením 2 800 × 1 752 pixelů při hustotě 264 ppi.
Podobné produkty:
V reálném světě jsem zjistil, že displej je vážně vynikající. Jeho špičkový jas je tak akorát, aby pohltil přímé sluneční světlo, i když ani antireflexní vrstva nedokáže eliminovat úplně všechny odlesky, se kterými se můžete setkat. Pokud budete tablet používat kdekoli uvnitř, budete mít k dispozici dostatek jasu, kontrast a barvy. Úprava fotografií a videí je na iPadu Pro radost.
Hlavní rozdíl mezi předchozí a novou generací iPadu Pro je v procesoru. Apple u svých tabletů Pro přešel z procesoru M1 na procesor M2 a výsledný nárůst výkonu je impozantní.
Podle společnosti Apple je M2 vybaven 8jádrovým CPU a 10jádrovým GPU, které jsou o 15 %, resp. 35 % rychlejší než M1. Šestnáctijádrový Neural Engine přináší udávané 40% zlepšení úloh strojového učení a obsahuje o 50 % větší paměťovou propustnost pro hry a 3D modelování.
iPad Pro je k dispozici v pěti paměťových konfiguracích: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB, nebo 2 TB. První tři varianty se dodávají s 8 GB RAM, zatímco modely s velkým úložištěm mají 16 GB RAM. My jsme testovali model 16GB/1TB.
Provádět benchmarky na iPadu Pro je téměř zbytečné, protože nic jiného se mu nemůže rovnat, alespoň ne tablety se systémem Android. Dosáhl vyššího skóre než jakýkoli jiný, který jsme kdy testovali. Tady jsou výsledky: 6 914 v 3DMarku, 2 197 677 v Antutu, 1 782 v BaseMarku Web 3.0, 2 502 jednojádrových, 9 496 vícejádrových v Geekbench 6 a 98 snímků za sekundu v GFXBench. Pro srovnání: Galaxy Tab S9 Ultra dosáhl v jednojádrovém a vícejádrovém testu Geekbench 6 skóre 2 069 a 5 408 bodů.
Videozáznamy ve formátu ProRes jsme natáčeli a stříhali na iPadu Pro s procesorem M2 (pomocí aplikace FiLMiC Pro). Žádný jiný tablet to nedokáže. Kreativní aplikace jako Final Cut Pro, GarageBand, iMovie, Lightroom, PhotoShop a Premiere Rush tablet vůbec nezatěžovaly. I přes renderování 4K videoklipů se iPad Pro ani jednou, ani trochu nezahřál. Aplikace pro každodenní práci, jako jsou Apple Mail a Pages, Gmail a Google Docs a Microsoft Excel, Outlook a Word, běžely svižně a hladce.
iPad Pro je v mnoha ohledech srovnatelný s většinou ostatních tabletů a pro většinu lidí je naprosto zbytečný. Ale pokud potřebujete výkon, tak ho má na rozdávání. Oproti tomu iPad Air má starší čip M1 s 8 GB RAM a dodává se pouze v 64GB a 256GB variantě.
Společnost Apple se příliš nesnažila zlepšit výdrž baterie iPadu. Většina iPadů, od původního modelu z roku 2010, vydrží na baterii přibližně 9 až 10 hodin. Jestli je něco, co by iPadu Pro pomohlo vyniknout, zejména tomu většímu modelu, je to určitě výdrž baterie. Bohužel, k žádné skutečné změně nedošlo. I když by bylo hezké, kdyby tablet ve verzi Pro vydržel alespoň 12 hodin, tak reálně vydrží asi 10 hodin smíšené práce přes Wi-Fi a asi 9 hodin přes 5G. Pokud vypnete wifi, nebo se přepnete do airplain modu a budete např. sledovat uložená videa, vydrží o něco déle.
V našem standardním testu baterie, který spočívá ve streamování videa přes Wi-Fi s obrazovkou nastavenou na maximální jas, vydržel tablet pracovat mnohem kratší dobu 6 hodin a 31 minut. To je sice znatelně více než u iPadu Air, který vydržel 5 hodin a 11 minut, ale ani zdaleka se nepřibližuje 9 hodinám a 30 minutám Galaxy Tab S9 Ultra. iPad Pro podporuje 20W kabelové nabíjení a jeho plné dobití trvá téměř dvě hodiny.
Co se týče bezdrátového výkonu, zjistíte, že iPad Pro je jen o něco rychlejší než předchozí generace. Za prvé, přechází z Wi-Fi 6 na Wi-Fi 6E, což znamená, že při připojení k moderním sítím Wi-Fi budete stahovat rychleji. Testovali jsme iPad na 1Gb/s připojení a dosáhl maximální rychlosti 762 Mb/s (stahování) a 352 Mb/s (upload) v blízkosti routeru a 42 Mb/s (download) a 31 Mb/s (upload) na okraji sítě. To je v porovnání se standardním iPadem (omezeným na Wi-Fi 6), který ve stejných místech dosáhl 637 Mb/s (stahování) a 287 Mb/s (upload) a 29 Mb/(stahování) a 21 Mb/s (upload). Je to jedno z nejrychlejších zařízení, které jsme testovali, pokud jde o Wi-Fi.
Apple přidal několik dalších pásem pro podporu 5G, včetně pásma C, sub-6GHz a mmWave. Otestovali jsme náš iPad Pro s podporou 5G v síti Verizon v New Jersey a New Yorku a zaznamenali jsme vynikající rychlost. V oblasti se silným pokrytím jsme zaznamenali rychlost 311 Mb/s (stahování) a 142 Mb/s (upload). Tím překonává iPhone 15 Pro Max, který jsme testovali na stejném místě a který dosáhl 301 Mb/s (stahování) a 122 Mb/s (upload). Při testování v oblastech se slabým pokrytím rychlost klesla na 17,5 Mb/s (stahování) a 12,4 Mb/s (upload), což je více než u většiny telefonů.
Tato generace tabletu využívá Bluetooth 5.3, což je vylepšení oproti Bluetooth 5.0 u staršího modelu. Kromě toho, že pomáhá udržovat stabilní připojení s nízkou spotřebou energie, znamená nejnovější specifikace, že iPad Pro je dobře připraven na budoucnost. Velmi dobře spolupracuje s celou řadou bezdrátových sluchátek a náhlavních souprav, herních ovladačů Bluetooth a Bluetooth klávesnic.
Apple do modelu 2022 přenáší hardware fotoaparátu z iPadu 2021. To znamená 12Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1,8 a 10Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se světelností f/2,4. Apple aktualizuje zpracování HDR ze Smart HDR 3 na Smart HDR 4, což znamená, že fotoaparát lépe pracuje se světlými a tmavými místy na fotografiích. Selfie kamera TrueDepth má 12MP snímač se světelností f/2,4. Zadními fotoaparáty můžete pořizovat video ve formátu 4K nebo ProRes, ale vyžaduje to aplikaci třetí strany, například FiLMiC. Pokud máte 128GB model, budete omezeni na ProRes v rozlišení 1080p30. A konečně, iPad Pro přenáší na zadní stranu snímač LiDAR, který může pomoci se zachycením 3D informací pro určité typy aplikací rozšířené reality.
Lepší fotoaparáty na tabletu nenajdete. Všechny tři fotoaparáty iPadu Pro skvěle zvládnou základní fotografování v místech s dostatkem světla. V podstatě každý snímek pořízený během dne bude ostrý, bez šumu a s dobrými barvami. Po západu slunce se situace trochu zhorší. iPad například neobsahuje žádný režim nočního snímání, což znamená, že při fotografování ve tmě má problémy se šumem a čistotou, ale to platí pro mnoho tabletů.
Přední kamera iPadu Pro zajišťuje vysoce kvalitní videohovory, ať už používáte FaceTime, Teams nebo Zoom. Čím méně světla, tím je obraz zrnitější, ale to je typické chování kamery. Umístění TrueDepth kamery mimo střed však nadále způsobuje, že její používání pro profesionální videohovory (nebo vlastně jakékoli hovory) je nepohodlné. Navzdory širokému, 112stupňovému zornému poli a softwaru pro automatické sledování Center Stage zobrazuje úhel pohledu, který je trochu stranou, což nemusí být vždy žádoucí. Pokud jste si dali práci s vytvořením hezkého zátiší vaší domácí kanceláře speciálně pro videohovory, tento iPad to opravdu nezachytí. Opravdu bychom rádi viděli, kdyby Apple přesunul TrueDepth kameru do středu jedné z dlouhých hran, což společnost udělala u nejnovějšího iPadu základní úrovně.
S iPadem Pro můžete pořizovat velmi kvalitní video, i když v reálném světě to může vypadat trochu neohrabaně. S až 2TB úložištěm a přístupem k výkonným aplikacím pro střih videa, jako je Final Cut Pro, je iPad Pro fantastickým nástrojem pro dokončování videí v terénu, či na cestách.
Profesionální tablety potřebují klávesnici, aby byly skutečně produktivními stroji. Apple má dvě vlastní varianty: Smart Keyboard Folio a Magic Keyboard. První z nich je vhodná pro nenáročnou práci díky nízké hmotnosti, tenkým rozměrům a vodotěsnému povrchu klávesnice. Klávesy mají krátký chod, ale pokud jen píšete e-maily, je to víc než dostačující. Klávesnice Magic Keyboard je mnohem schopnější, ale stojí téměř dvojnásobe. Nabízí větší plochu klávesnice, trackpad a samostatný port USB-C. Samotná klávesnice je lepší díky většímu zdvihu kláves a obsahu trackpadu, ale kvůli vyšší hmotnosti a objemu se iPad Pro nebezpečně blíží MacBooku Pro, pokud jde o celkovou hmotnost při přenášení. K dispozici je spousta možností třetích stran, ale všechny mají své kompromisy.
iPhone 15 Pro Max představuje největší změnu designu telefonu od řady iPhone 12 z roku 2020, ne že by to bylo hned poznat. Z dálky vypadá 15 Pro Max úplně stejně jako 14 Pro Max, 13 Pro Max a 12 Pro Max. Při bližším pohledu však můžete vidět nejrůznější změny.
Jednou z věcí, kterou Apple meziročně vylepšil, je Apple Pencil druhé generace s novou funkcí nazvanou Hover. Díky funkci Hover Apple Pencil přesně ukazuje, kde se hrot dotkne obrazovky, když tužku držíte těsně nad sklem displeje (~12 mm). To vám dává mnohem větší tvůrčí kontrolu, protože můžete vědět, kam na plochu hrot pera dopadne, ještě než začnete něco kreslit, vybarvovat nebo psát. Může se to zdát jako maličkost, ale je to opravdu rozdíl v případech, kdy je důležitá přesnost. Hover také spolupracuje s aplikacemi a widgety, které se na domovské obrazovce rozbalí, když těsně nad nimi přejedete tužkou.
iPad Pro je vybaven portem USB-C pro přenos dat a příslušenství. Je to port USB 4.0 a podporuje ThunderBolt, který mu dodává větší výkon. A co je možná nejdůležitější, s vhodným rozbočovačem nebo příslušenstvím můžete port USB-C použít k napájení tabletu i k zrcadlení videa na externím displeji. Zrcadlení je však limitem; iPad nepodporuje více pracovních ploch nebo obrazovek jako macOS. To je velké omezení, které bychom si přáli, aby Apple vyřešil. iPad Air má podobné příslušenství, ale nemá přístup k funkci Hover a jeho port USB-C je omezen na USB 2.0. Surface Pro 9 a Galaxy Tab S9 mají plnohodnotnější porty USB.
Apple udělal před několika lety chytrý krok, když iPadOS oddělil od iOS. Od té doby si vyhradil řadu funkcí, které lépe fungují na větším displeji iPadu. Nejnovější verze iPadOS 17 je zatím nejschopnější. Widgety na domovské a zamykací obrazovce se používají snadněji, nové uživatelské profily Safari umožňují jednodušeji rozlišovat mezi pracovním a osobním prohlížením a kdo by neocenil rozšířené anotace PDF. Kromě toho má iPadOS přístup k nejširší nabídce aplikací určených pro tablety ze všech platforem, zejména pokud jde o kreativitu a produktivitu. I přesto je však používání iPadu stále obtížnější, než by mělo být.
iPad používám od doby, kdy se před více než 12 lety objevila jeho první verze. Tablet od Applu používám téměř každý den a stal se mým oblíbeným zařízením, na kterém dnes mohu dělat prakticky cokoli. Mnohem raději si do kavárny na pár hodin vezmu iPad než svůj MacBook Pro. Jsem expert na přeskakování a posouvání mezi otevřenými okny a aplikacemi. Chvíli trvá, než si člověk zapamatuje, které okno je kde, v jakém je stavu a které aplikace vůbec plně podporují funkce jako Stage Manager. Operační systémy, jako je macOS, jsou v tomhle prostě lepší.
Apple iPad Pro je jeden z nejlepších a nejvýkonnějších tabletů, které si můžete koupit. Model s 12,9palcovou úhlopříčkou je obzvlášť atraktivní díky své vyspělé obrazovce. Hardware je špičkové kvality, displej patří k tomu nejlepšímu, co jsme kdy viděli, výkon je bezkonkurenční, možnosti připojení těžko překonatelné a výdrž baterie je také chvalitebná. Žádný jiný tablet nemá tak dobré kamery a příslušenství od Applu posouvá iPad Pro z obyčejného tabletu téměř až k plnohodnotné náhradě notebooku.
iPadOS však i nadále brzdí hardware, a to i přes rozšířené funkce platformy pro multitasking. iPad Pro je dobrou volbou pro dobře situované kreativce, kteří potřebují nejpokročilejší dostupné mobilní nástroje pro úpravu zvuku, fotografií a videa, i pro mobilní profesionály, kteří potřebují na dálku vyřizovat e-maily a upravovat soubory jako Excelu a Word. Pro ty, kteří nemají takové nároky a nižší rozpočet, je tu stáke iPad Air, který si zaslouží naše ocenění “Volba editorů“.
Miroslav Karát se věnuje technologickým novinkám již více než deset let. Začínal jako recenzent mobilních telefonů a postupně se vypracoval na experta v oblasti nositelné elektroniky. Jeho články se zaměřují převážně na nejnovější trendy ve smartphonech, chytrých hodinkách a fitness trackerech. Jan je známý svými podrobnými recenzemi, které často zahrnují testy výkonu, baterie a kvality fotografií.